SAKARYA TEKNOKENTTEN “BAŞARI VE PERFORMANS ENDEKSİ ÖDÜL TÖRENİ”

14 Ağustos 2017 Sektörden Haberler

SAKARYA TEKNOKENTTEN “BAŞARI VE PERFORMANS ENDEKSİ ÖDÜL TÖRENİ”

Sakarya Teknokent binasında gerçekleşen törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, çok sayıda İl Müdürleri, Belediye Başkanları ve STK temsilcileri katıldı.

BAŞARI SIRALAMASINDA KRİTER: “BAKANLIK PERFORMANS ENDEKSİ”

Tören’de açılış konuşmalarını gerçekleştiren Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin; “Sizlere bugün hızla gelişen Sakarya Teknokent ile ilgili birkaç hususta bilgi vermek istiyorum. 2010 yılında kurulan Sakarya Teknokent, 2 kuluçka firması ile başladığı faaliyetlerine bugün 68, yeni hizmet binasına katılacak olan firmalar ile 90 civarında Ar-Ge firmasıyla hizmet veriyor olacak. Bakanlığımızın, Sakarya Teknokent’e kazandırdığı yeni ek hizmet binası ile bizleri daha güçlü kılmıştır. Şu an daha faaliyete geçmeden %50’si rezerve edilmiştir. Siber Güvenlik ve Endüstri 4.0’ a yönelik teknolojiler tematik alanlar olarak belirlenmiş olup bu yönde istihdam edilen firmalara özel olarak girişimci destek paketini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bakanlığımız nasıl ülkemizdeki tüm teknokentleri bir başarı ve performans endeksine göre sıralıyor ise, bizlerde bugün bu başarı ve performans endeksini firmalarımıza uygulayarak rekabet gücünü artırmayı hedefledik ve bu kapsamda bir ödül töreni düzenleyerek sizler ile bir araya geldik” dedi.

TEKNOKENTTEKİ PROJELER TOPLUMA KAZANDIRILMALI

Teknoparklardaki firmaların sonuç alma etkinliği zayıf olan proje süreçleri geçirdiğini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “İsteğimiz şu, firmalar başladıkları noktadan itibaren belli bir zaman sonra bu projelerinin güçlü sonucunu topluma dokundurtmalılar. Topluma dokunmayan projeler zayıf kalır, sizi de zayıflatır. O firmalar için olumluluğu az olan cümleler kurulur. Bu yüzden proje sürelerini daha da kısaltarak, sonuç almaya odaklı, girdi değil çıktı odaklı bir Ar-Ge’yi, inovasyonu teknopark faaliyetini önemsiyoruz.”

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Çelik, Sakarya Teknokent’te faaliyet gösteren firmalar arasında dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.

Kurulduğu günden bugüne başarıları ile adından çok söz ettiren Mert Design ekibimiz ise Girişimci firma performans sıralamasında 2. lik ödülü ile onurlandırıldı.

Bizler büyük bir azimle çıktığımız bu yolda başarılı projelerimiz ile her daim var olmaya ve ülkemize değerler kazandırmaya devam edeceğiz.