AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'den Ar_Ge'ye Ziyaret

7 Aralık 2017 Sektörden Haberler

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin ENGİN’ i makamında ziyaret etti, ardından Sakarya Teknokent Ar-Ge firmalarını gezerek Teknokent çalışmalarını yerinde inceledi.
 

Ziyaret kapsamında konuşan Üstün; “Sakarya’mızda üniversite, sanayi, araştırma merkezleri, girişimciler ve toplum arasındaki işbirliğini arttırmak, bilgi ve teknoloji transferini arttırmak yoluyla yüksek katma değerli, Ar-Ge’ye dayalı ileri teknoloji ürün ve hizmetlerin üretilmesine uygun altyapı ve hizmetleri kaliteli çevrede sunan merkez olduğu için mutluyuz. Bu düşünce ile ‘Yeni Kuluçka Binası’ Sakarya Teknokent ailesine hayırlı olsun. Devletimizin üniversite-araştırma kurumları ve sanayi arasındaki diyaloğun yüksek teşvik oranları ile pekiştirme hamlelerinin ne kadar başarılı olduğunu görmüş bulunuyoruz. Sakarya Teknokent’ in yaptıkları çalışmaları yerinde inceleyerek, yaptıkları Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını görmüş oldum. Ayrıca her yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenli olarak açıklanan Teknoparklar endeks sıralamasında 11. sırada bulunan Sakarya Teknokent ailesini bu özverili çalışmalardan dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

DESTEKLER İLE TEKNOKENTLER DAHA DA GÜÇLENECEK

Sakarya Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Polisoft Yazılım, Mert Design Teknik Tasarım ve Danışmanlık, CAZ Bilişim firmalarına ziyaret gerçekleştirildi. Polisoft Yazılım ile yapılan çalışmalar, firmanın geliştirdiği yazılım üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. Mert Design Teknik Tasarım ve Danışmanlık firmasıyla, gıda makine ve teçhizat imalatında araştırma ve geliştirme konusunun sağladığı kolaylıklar ve yenilikler üzerine projelerin değerlendirilmesi yapıldı.

Sakarya Teknokent bünyesinde, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız öncülüğünde kurulan Tarım Kimya ve İleri Teknolojileri ‘TARVİT’ firmasının önemli bir buluşu olan patlamayan yeni nesil azot gübresi olarak ifade edilebilecek gübre çeşidini anlatan Yıldız, “Yüzde 50 sıvı pozisyonunda, bir çözelti pozisyonunda hazırlanan gübre; katı, likit kristal dediğimiz, iyonik likit denilen bazı kimyasallar ile hazırlanıyor. Bunlar zaten bor ile hazırlamış olduğumuz kimyasallar. Bunlar kendimize özel patentli kimyasallarımız. Bunlar ile birlikte biz yeni unsur olarak formüle etmiş durumdayız. Patlamayan gübre için ticarileştirilme yolunda vereceğiniz destekler ile çok daha iyi işlere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Ziyaret kapsamında konuşan Sakarya Teknokent Genel Müdürü Engin “Öncelikle Sayın Milletvekilimize bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı teşekkür etmek isterim. Ülkemizin 21. yüzyılın yenilikçi boyutlarında insani, sınaî ve iktisadi kalkınmasına yönelik yüksek bilgi, kültür ve teknoloji üreterek faydaya dönüştürmek ve hayat kalitemizi sürekli geliştirecek hedeflerle geleceğe doğru yükselmesini sağlamak için var gücümüz ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Rektörümüz ve Yönetim Kurulu Başkanmız Sayın Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a çalışmalarımızda bizlere verdiği desteklerden dolayı minnettarız. Üniversite – Sanayi işbirliğini en üst düzeyde tesis etmek için gayret gösteriyoruz. Önceliğimiz bölge sanayisini teknoloji tabanlı Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetlerine teşvik etmektir. Günümüzde Sanayilerde dışa bağımlılığının azaltılması gerçekten bizler için mutluluk vericidir. Ar-Ge ve teknoloji tabanlı çalışmaları ile üreten sanayilerin gelişimi çok hızlı olacaktır, böylelikle 2023 ekonomik hedeflerimize de hızlı bir şekilde ulaşabileceğiz ” dedi.