PEYMAK Soğuk Zincir Uygulamalarında En Üst Kalite Ürün Grupları İle Hizmetinizde

6 Haziran 2016 Sektörden Haberler
Soğuk Zincir, gereksinimi olan gıda maddelerinin üretiminden tüketimine kadar her aşamada kendi özelliklerini koruyabilmesi için uygulanması zorunlu olan soğuk muhafaza, soğuk taşıma ve benzeri işlemlerinin tamamını ifade eder.
 
Sütün İşlenmesinde Soğuk Zincir
 
Süt, kendisinden üretilen birçok ürünün hammaddesidir. Bu nedenle, işlenmemiş çiğ sütün içerdiği başlangıç bakteri yükü oldukça önemlidir. Süt mikforlorası içerisinde pek çok bakteri yer almakta ve sütün kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Teknolojik açıdan, yüksek bakteri yoğunluğuna sahip sütlerin işlenmesi güçleşmekte, elde edilen ürünlerin kalitesi de düşmektedir. 
 
Mikroorganizmalar çok geniş bir ısı aralığında üreyip, gıdaların bozulmasına neden olur. Bu nedenle gıda ürünleri mutlaka belirli ısılarda muhafaza edilmelidir.
 
Temel gıda maddesi olan süt, bu sistem içerisinde sağlıklı, hijyenik bir şekilde sağılıp, +4 derecede muhafaza edilerek ısıl işleme tabi tutulmalıdır. Süt içerisinde yer alan bakterilerin gelişmesinde en önemli faktör sütün sıcaklık değerleridir. Farklı ısı değerlerinde yaşayabilen ve çoğalabilen mikroorganizmalar vardır. Mikroorganizmaların gelişimini durdurmak ise Soğuk Zincir Ekipmanları ile gerçekleştirilir. Soğuk Zincirde kullanılan Soğutma Tankları ile amaçlanan bakterilerin yok edilmesi değil, gelişimini önlemektir. 
 
Sütün soğutulmasının kullanıcıya sağladığı en önemli avantaj; sütün sağımında ve taşınması sırasında hızla ilerleyen mikroorganizma sayısını aynı seviyede tutarak, ısıl işleme girmemiş sütün sağlıklı bir şekilde soğutulup depolanmasını amaçlamaktır.
 
Yeni gelişimlerin ve farklılaşmanın öncüsü olarak kurulduğu günden bugüne ciddi ve emin adımlar ile ilerleme kaydeden PEYMAK satış politikası, üretim kalitesi ve Türkiye'nin her bir noktasındaki yaygın servis ağı ile firma güvencesini her daim sağlamaktadır.
 
Artan kapasitemiz, kalitemiz ve motivasyonumuz ile PEYMAK ailesi olarak geleceği sizlerle paylaşmaktan onur duyarız.
 
Yeniliklerimiz tutkuya dönüşecek güvencemizle büyüyeceksiniz…