Süt ve Süt Ürünleri Sektöründe Membran Filtrasyon Sistemleri

10 Nisan 2016 Sektörden Haberler
KROMTECH TSS, 2014 yılında KROMEL Mak. San. Tic. A.Ş. (Türkiye) ve Faraiand Sazan Novin Co. (İran) ortaklığı neticesinde kurulmuş ve günümüz gıda sanayisini gelişen teknoloji hizmetleri ile buluşturmayı amaçlamış bir firmadır. 
 
KROMTECH TSS her geçen gün gelişen teknoloji ile Türkiye ve Dünya süt sanayisinde artan süzme peynir üretimi, protein standardizasyonu ve peynir altı suyu konsantrasyonunda Membran Filtrasyon teknikleri ile üretim yapılmasına imkan sağlayan sistemler üzerine çalışmaktadır.
 
Süt ve süt ürünleri sanayisinde son teknoloji olan Membran Filtrasyon Sistemlerini Türkiye'de üretme kararı alan firmamız üretime başladığı ilk günden bugüne gerçekleştirdiği projeler ile Dünya'da çapında adından söz ettirmeyi başarmıştır. 
 
TSS Membran Filtrasyon Sistemlerinin yanında ''Pastörizasyon Sistemleri, Plakalı-Tübüler-Yüzey Sıyırıcılı Eşanjör Sistemleri, Süt Tozu Mikserleri, Yağ Standardizasyon Sistemi, Rekombine Süt Üretimi, CIP Sistemleri, UHT-ESL Süt Tesisi, Süzme Peynir – Labne – Quark -  Mascarpone - Krem Peynir - Süzme Yoğurt - Homojenize Yoğurt Üretim Tesisleri tedarikini sağlamaktadır. 
 
Bu Başarı Tesadüf Değil
 
TSS, alanında bilgi ve tecrübe sahibi profesyonel kadrosu ile ürettiği ürünleri müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. TSS ilk gün ki heyecan ile kendine koyduğu hedefler doğrultusunda başarılı bir şekilde yoluna devam etmektedir. 
 
2020 yılına kadar Membran Filtrasyon Sistemleri sektöründe Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa kıtalarında pazar lideri olma hedefini kendine üstlenmiş ve çalışmalarına bu yönde devam etmektedir. Membran Filtrasyon Sistemlerinin süt sektöründe kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi vermek gerekirse;
 
Süt Endüstrisinde Membran Filtrasyon Sistemlerinin Kullanımı
 
1960 lar da su sektöründe gelişme göstermiş olan Membran Filtrasyon teknolojisi, tuzlu sudan içme suyu elde etme amacı ile kullanılmış ve Ters Ozmoz sisteminden faydalanılmıştır. 70'li yılların sonunda ise bu teknoloji yerini Ultrafiltrasyon(UF) teknolojisine bırakmıştır. 
 
Ultrafiltrasyon(UF) süt protein oranındaki mevsimlik değişmelerin dengelenmesinde, peynir sütünün ön konsantrasyonu ve peynir altı suyu bileşenlerinden yağ ve serum proteinlerinin ayrılması amacı ile kullanılmıştır. Ancak bu teknolojide ki asıl gelişme 1970'lerin sonunda bu teknik ile feta peynir üretilmesi ile olmuştur. 
 
Membran Filtrasyon Teknikleri serum ve süt proteinlerinin konsantrasyonunda, peynir altı suyundaki tüm bileşenlerin konsantrasyonunda, proteininden arındırılmış peynir altı suyunda, süt ve salamuralarda oluşan bakteri ve somatik hücre içeriğinin azaltılmasında, peynir altı suyundan kazeinomakropeptit (CMP) elde etmede kullanılmaktadır.
 
Peynir Altı Suyu Sorunu İçin Ön Konsantrasyon Sistemi
 
Peynir altı suyu işlenip lor yapıldıktan sonra, çıkan lor altı suyu tanklara alınıp peynir altı suyu tozu yapılan işletmelere gönderilmektedir. Kimi zaman da kabul görmeyip atık olarak kalmaktadır. Bu durumda COD değeri yüksek olan bu peynir altı suyu atık olarak degerlendirilir ve Drenaja verilemez. 
 
Hergün artarak devam eden bu atık sorunu için TSS Peynir Altı Suyu Filtrasyon Sistemi ile peynir altı suyunu önceden konsantre edip (20%M³) daha az su ile daha çok lor elde edebilirsiniz. Bu sistem ile tank içerisindeki ısıtma işlemi azaltılarak, buhar tasarrufu sağlanmaktadır. Bu şekilde lor üretimi yapılmayacaksa bile peynir altı suyunun su olan kısmı ayrılarak hacmi düşürebilir, nakliye maliyetleride azaltılabilmektedir. Peynir altı suyundan ayırdığımız suyu ise CIP ön durulama suyu olarak kullanabilir ve ya günlük işlerde kullanabilirsiniz ve su tasarrufu sağlarsınız. Demineralizasyon işlemi ile de P.A.S tozu üreten firmalara demineralize ve konsantre P.A.S tedariki sağlanabilmektedir.
 
Mikropartikülasyon Sistemi İle Protein Kazanımı
 
Süt ve süt ürünleri üretimi sırasında ortaya çıkan peynir altı suyunun içerisinde peynir altı suyu proteinleri bulunmaktadır. Çoğu firma bu proteinleri değerlendirmeden peynir altı suyunu bertaraf etme çabasına girmektedirler. Halbu ki Mikropartikülasyon Sistemi ile P.A.S içindeki proteinler çekilip belli miktarlarda ürüne geri katılabilmektedir. Bu özellikle yüksek kapasitede süt işleyen firmalarda dönüşüm ve yüksek getiri sağlamaktadır. Süt ve süt ürünleri üreticileri elde edilen krema kıvamındaki protein eldesine aroma ilavesi yaparak protein içeceği üretebilirler. Elde edilen proteinleri sistemimiz ile kazanca çevirebilecektirler.
 
Evaporatör Alternatifi Yeni Teknoloji Ters Osmoz Sistemi
 
Vakum evaporatörler yıllardır yoğurt üretiminde kullanılmakta ve sütü yoğunlaştırarak suyunu uçurmak için kullanılmaktadır. Bu yöntem basınçtan dolayı tehlikeli, çok alan kaplayan, buhar ile çalışan, çalıştığı zaman sütü tabiri caizse gerçek anlamda hırpalayan ve sadece sıcak süt ile çalışan bir yöntemdir. Ters Osmoz Sistemi sütü özel membranları ve yüksek basınçlı pompaları sayesinde konsantre eden, kuru maddesini arttırıp, içeriğindeki suyu tamamı ile ayıran bir sistemdir. Sistem vakum evaporatörler baz alındığında sıcak ve soğuk olarak çalışabilir, refraktometre ile otomatik brix kontrolü yapabilir, otomatik CIP dozajlaması ile kendi kendini temizleyebilir ayrıca daha az yer kaplayarak alan tasarrufu sağlayabilmektedir. Yüksek basınçlı sirkülasyon ile çalıştığından ve buhar harcamadığından hem güvenli hem de enerji tasarruflu bir sistemdir. Bunun yanında süt alımında kullanıldığında, çiğ sütü konsantre ederek üretilecek ürüne göre istenilen kuru madde oranı önceden girilerek üretime konsantre süt tedariki sağlanabilmektedir.
 
Ultrafiltrasyon İle Protein Standardizasyonu
 
Ultrafiltrasyon Sistemi kapalı devre çalışan, bakteriyolojik açıdan mükemmel bir süt konsantrasyonu sağlayan bir sistemdir. Protein ve yağ konsantrasyonu sağlayan bu sistemimizde, yaz ve kış aylarında değişken olan süt bileşenlerini standardize ederek, verimliliğini arttırabilirmekte ve üretime her zaman standart süt girdisi sağlanabilmektedir.